Z projektem „Zdrowe i szczęśliwe dzieci” zawitaliśmy do trzech miejscowości – Tykocin, Płonka Kościelna i Kleosin. Każde z wydarzeń miało inny charakter, co dla naszych wolontariuszy było niepowtarzalną okazją do poznania Podlasia z innej perspektywy. Rozpoczęliśmy od smakowania regionalnych przysmaków podczas XXIV Tykocińskiej Biesiady Miodowej, następnie wzięliśmy udział w niesamowitych Dożynkach Gminy Łapy, które zaangażowały społeczność wszystkich okolicznych miejscowości, by na koniec kibicować uczestnikom ulicznego biegu „Przybij Piątkę na 30-lecie Ośrodka Kultury”.

Założenia były proste – pozwolić na dostęp do konsultacji ze specjalistami jak największej liczbie dzieci. Czy się udało? Ponad 200 najmłodszych mieszkańców skorzystało z porad dietetyka, fizjoterapeuty i psychologa.

Cieszymy się, że wszystkie odważne dzieciaki zmierzyły ciśnienie i glikemie we krwi. Niektóre pomiary znacznie wykraczały poza normy dla wieku, co skutkowało zaleceniami dalszej kontroli u lekarza POZ oraz wdrożenia specjalnej diety. Sprawdzaliśmy skład masy ciała, kontrolowaliśmy czy wzrost i masa ciała znajdują się w pobliskich kanałach na siatkach centylowych. Porady fizjoterapeuty były bezcenne, szczególnie tuż przed rozpoczynającym się rokiem szkolnym – już u najmłodszych można zauważyć wady postawy spowodowane długim przebywaniem w niewłaściwej pozycji. Doradzaliśmy jak dbać o poprawną postawę podczas codziennych czynności, jak poprawnie wykonywać ćwiczenia, zachęcaliśmy do aktywności fizycznej, wdrażania zdrowych nawyków, a także zwracaliśmy uwagę na to, które partie ciała maluchów wymagają wzmocnienia lub rozluźnienia napięć. Jednym z najtrudniejszych zadań było skupienie uwagi i wyciszenie się podczas spotkania z psychologiem. Nadmiar bodźców, które docierają do nas każdego dnia sprawia, że nie tak łatwo odpocząć i skoncentrować uwagę.

Projekt Współfinansowany ze środków Województwa Podlaskiego.